Pentru cei care iubesc gatitul
miercuri, 7 martie 2012
marți, 6 martie 2012
Prajitura cu mere si bezea
Bine v-am regasit! Demult voiam sa postez o reteta noua, sa revin cu bunatati pe blog insa am trecut cu totii printr-o perioada grea cu o viroza care ne-a taiat tot avantul mai bine de doua saptamani. Apoi, munca, foarte multa munca la birou si altele acasa cu David.
Prajitura asta, pe care v-o propun e delicioasa, iar reteta o am de la prietena mea, Alexandra M. care a preluat-o de la bunica ei. Reteta trebuie sa fie tare veche, mi-a spus prietena mea ca a copiat-o de pe o hartie ingalbenita de vreme.
Ma saturasem de placinta cu mere clasica, adica 2 foi cu umplutura de mere si imi aminteam cu drag de prajitura cu mere sau rabarbar si bezea pe care o facea mama mea demult, tare demult.
Prajitura asta, pe care v-o propun e delicioasa, iar reteta o am de la prietena mea, Alexandra M. care a preluat-o de la bunica ei. Reteta trebuie sa fie tare veche, mi-a spus prietena mea ca a copiat-o de pe o hartie ingalbenita de vreme.
Ma saturasem de placinta cu mere clasica, adica 2 foi cu umplutura de mere si imi aminteam cu drag de prajitura cu mere sau rabarbar si bezea pe care o facea mama mea demult, tare demult.
marți, 21 februarie 2012
Supa crema de ciuperci
M-am reintors dupa o raceala crunta si o convalescenta destul de lunga. Mai rau e ca am reusit sa imbolnavesc toata familia, inclusiv pe David care nici acum nu s-a reintors la Gradi a lui draga.
Supa asta ne-ar fi prins tare bine pe timp de boala dar n-am fost in stare sa gatesc nimic; am suferit si din cauza asta.
Supa asta am facut-o la inceput de februarie, doar ca n-am mai reusit sa postez reteta inainte de a cadea la pat.
Supa asta ne-ar fi prins tare bine pe timp de boala dar n-am fost in stare sa gatesc nimic; am suferit si din cauza asta.
Supa asta am facut-o la inceput de februarie, doar ca n-am mai reusit sa postez reteta inainte de a cadea la pat.
duminică, 5 februarie 2012
Paine de casa cu mac
M-am decis sa dau curs invitatiei minunatei Violeta Postolache si sa particip si eu la provocarea lunii februarie de la "Dulce Romanie" ( www.caietulcuretete.com)
Am ales sa particip la sectiunea: "Drojdie" adica orice reteta care include acest ingredient. Si pentru ca pe la noi e greu sa gasesti la magazin o paine buna, am facut eu una gustoasa cu mac.
Am ales sa particip la sectiunea: "Drojdie" adica orice reteta care include acest ingredient. Si pentru ca pe la noi e greu sa gasesti la magazin o paine buna, am facut eu una gustoasa cu mac.
sâmbătă, 4 februarie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




