Pentru cei care iubesc gatitul

Pentru cei care iubesc gatitul

duminică, 26 mai 2013

Tort "Crema de zahar ars"

Am pregatit acest tort de Paste pentru  ca aveam si copii printre musafiri si stiam ca tortul, de orice fel invinge orice alta prajitura. Si pentru ca eram obosita si gatisem atat de multe feluri de mancare, aveam nevoie de un produs simplu si bun. Si m-am gandit la tortul acesta.


marți, 7 mai 2013

Prajitura Valurile Dunarii

Asta, zice-se,  ar fi o prajitura celebra-n Ardeal. Eu numai acum vreun an am auzit de ea si am gasit reteta intr-o mica colectie de retete editate de gustos.ro pentru a face reclama margarinei Rama. Atat de mult mi-a placut margarina asta incat data viitoare voi face reteta cu unt gras :D

Prajitura in sine e foarte foarte buna. De ce se numeste "Valurile Dunariii" ? Pai uite de-asta:


Interiorul prajiturii e cu  valuri de cacao

duminică, 28 aprilie 2013

Tort cu ciocolata

Ocaziile deosebite cer torturi deosebite.
Iar acesta de mai jos e unul dintre ele. Reteta originala o gasiti aici
Eu nu am avut o forma de guguluf indeajuns de mare pentru acest tort asa ca am folosit o forma normala de tort cu diametrul de 26 cm.

Este cel mai gustos tort cu ciocolata pe care l-am facut vreodata.


duminică, 21 aprilie 2013

Friptura de porc la cuptor

Cea mai buna friptura de porc e din bucata numita spata. Am luat din Metro o bucata la vreo 3 kg, fara os doar cu un strat consistent de grasime. Am taiat-o in 2 si am facut de  2 ori friptura din ea. Iese o friptura suculenta pentru ca grasimea nu se indeparteaza ci se topeste incet la cuptor timp de vreo 3 -3,5 ore. Cam asa arata produsul finit si grozav de fraged.


duminică, 7 aprilie 2013

Beigli cu nuca

Am incercat sa fac beigli de nenumarate ori dupa foarte multe retete insa greseam: puneam mai intai laptele si ouale peste faina asa ca aveam tendinta de a pune prea mult lapte si grasimea specificata in reteta nu mai putea fi inglobata. Se face exact invers, se puna grasimea si apoi restul ingredintelor pentru a lega un aluat extrem de fraged.

De data asta am luat o reteta din revista  "Carticica Practica"  si m-am hotarat sa o incerc: e foarte buna, autoarele ei sunt doua doamne, gospodine harnice din Timisoara. Am adaptat-o doar la cantitatea de zahar, am pus mai mult pentru ca nu ni s-a parut destul de dulce. De acum voi folosi doar aceasta reteta.