Pentru cei care iubesc gatitul
duminică, 26 mai 2013
marți, 7 mai 2013
Prajitura Valurile Dunarii
Asta, zice-se, ar fi o prajitura celebra-n Ardeal. Eu numai acum vreun an am auzit de ea si am gasit reteta intr-o mica colectie de retete editate de gustos.ro pentru a face reclama margarinei Rama. Atat de mult mi-a placut margarina asta incat data viitoare voi face reteta cu unt gras :D
Prajitura in sine e foarte foarte buna. De ce se numeste "Valurile Dunariii" ? Pai uite de-asta:
Prajitura in sine e foarte foarte buna. De ce se numeste "Valurile Dunariii" ? Pai uite de-asta:
Interiorul prajiturii e cu valuri de cacao
duminică, 28 aprilie 2013
Tort cu ciocolata
Ocaziile deosebite cer torturi deosebite.
Iar acesta de mai jos e unul dintre ele. Reteta originala o gasiti aici
Eu nu am avut o forma de guguluf indeajuns de mare pentru acest tort asa ca am folosit o forma normala de tort cu diametrul de 26 cm.
Este cel mai gustos tort cu ciocolata pe care l-am facut vreodata.
Iar acesta de mai jos e unul dintre ele. Reteta originala o gasiti aici
Eu nu am avut o forma de guguluf indeajuns de mare pentru acest tort asa ca am folosit o forma normala de tort cu diametrul de 26 cm.
Este cel mai gustos tort cu ciocolata pe care l-am facut vreodata.
duminică, 21 aprilie 2013
Friptura de porc la cuptor
Cea mai buna friptura de porc e din bucata numita spata. Am luat din Metro o bucata la vreo 3 kg, fara os doar cu un strat consistent de grasime. Am taiat-o in 2 si am facut de 2 ori friptura din ea. Iese o friptura suculenta pentru ca grasimea nu se indeparteaza ci se topeste incet la cuptor timp de vreo 3 -3,5 ore. Cam asa arata produsul finit si grozav de fraged.
duminică, 7 aprilie 2013
Beigli cu nuca
Am incercat sa fac beigli de nenumarate ori dupa foarte multe retete insa greseam: puneam mai intai laptele si ouale peste faina asa ca aveam tendinta de a pune prea mult lapte si grasimea specificata in reteta nu mai putea fi inglobata. Se face exact invers, se puna grasimea si apoi restul ingredintelor pentru a lega un aluat extrem de fraged.
De data asta am luat o reteta din revista "Carticica Practica" si m-am hotarat sa o incerc: e foarte buna, autoarele ei sunt doua doamne, gospodine harnice din Timisoara. Am adaptat-o doar la cantitatea de zahar, am pus mai mult pentru ca nu ni s-a parut destul de dulce. De acum voi folosi doar aceasta reteta.
De data asta am luat o reteta din revista "Carticica Practica" si m-am hotarat sa o incerc: e foarte buna, autoarele ei sunt doua doamne, gospodine harnice din Timisoara. Am adaptat-o doar la cantitatea de zahar, am pus mai mult pentru ca nu ni s-a parut destul de dulce. De acum voi folosi doar aceasta reteta.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




