Pentru cei care iubesc gatitul

Pentru cei care iubesc gatitul

miercuri, 28 decembrie 2011

Prajitura"Lamaita"

Este prajitura mea preferata! De data asta, am incercat o reteta noua de la Moni. Mi-a fost putin teama ca nu o sa-mi iasa; ca la orice reteta noua pe care o incerc insa e clar: la noi in casa, asta va ramane reteta de baza pentru Lamaita!


marți, 27 decembrie 2011

Biscuiti spritati

Unul dintre avantajele pregatirii de fursecuri sau biscuiti pentru Sarbatori este faptul ca se pot pregati cu cateva zile bune inainte si nu veti fi nevoite sa faceti eforturi considerabile cu o zi sau doua inainte pentru a pregatit de-a valma prajituri, cozonaci, aperitive, supa sau ciroba etc. Si mai ales daca sunteti o familie cu copii care necesita oricum multa atentie, e clar ca trebuie sa pacaliti timpul si sa va descurcati cu toate.



miercuri, 21 decembrie 2011

Placinta cu dovleac si mere

Ma gandeam sa postez ceva mai in ton cu Craciunul, niste biscuiti, o prajitura, dar la urma urmei, de ce n-ar face cinste mesei de Craciun si o placinta cu dovleac ?
Pentru ca dovleacul meu era mititel, putin peste 1 kg am folosit si 2 mere uriase. A rezultat o placinta delicioasa!



marți, 20 decembrie 2011

Turta dulce glazurata

Reteta asta o am de la Moni, i-am cerut o reteta usoara dar  am descoperit ca de fapt retetele de turta dulce nu sunt deloc usoare si ca e nevoie de foarte multa rabdare si de timp. Eu nu am in general nici rabdare si nici timp. :) Asa ca a fost greu dar am descoperit, cred, secretele aluatului asta.



sâmbătă, 10 decembrie 2011

Paste carbonara

M-am decis pentru melcisori si nu spaghette ca sa-l atrag pe David caruia ii place cantecelul: "Melc, melc codobelc"... in varianta "chel chel codobel"  :))). Ma gandeam ca poate va gusta macar...a gustat , ba chiar a mancat o portie la gradinita.