Una dintre marile mele problema este faptul ca nu prea am timp pentru nimic. Intre serviciu, familie si mai ales piticul David nu prea imi mai ramane timp nici pentru gatit. Asa ca, de multe ori un fel de mancare simplu , dar consistent este mai mult decat binevenit, genul acela pe care-l aruncati in cuptor vreo 2 ore si-l mai verificati din cand in cand. Intre timp va puteti ocupa de altceva sau va puteti relaxa, cu conditia sa nu adormiti si sa uitati de friptura.
Pentru cei care iubesc gatitul
joi, 30 iunie 2011
marți, 28 iunie 2011
Varza a la Cluj
Prima data cand am facut varza a la Cluj, acum vreo 3 ani, nu s-a putut manca. Am ars-o atat de tare incat mi-au trebuit vreo 2 zile sa scot mirosul din bucatarie si inca vreo 3 ca sa curat cratita. Desigur lui Tomi catelul nostru i-a placut, chiar foarte mult.
Eu credeam ca nu e mare filosofie mare cu varza asta "a la Cluj"; doar ce mare lucru e sa pui un strat de varza, unul de carne si tot asa, un pic de apa si s-o lasi pe foc. Eu nu stiam ca atat carnea cat si varza trebuie preparate putin pentru ca orice fel de mancare cu putina zeama si in care nu poti amesteca ca sa pastrezi straturile intacte se va arde. E inevitabil.
Asa ca de-atunci am urat ideea de varza a la Cluj pentru ca imi amintea de esecul meu culinar. Iar dupa o vreme uitasem ca exista pe lume varza a la Cluj.
Eu credeam ca nu e mare filosofie mare cu varza asta "a la Cluj"; doar ce mare lucru e sa pui un strat de varza, unul de carne si tot asa, un pic de apa si s-o lasi pe foc. Eu nu stiam ca atat carnea cat si varza trebuie preparate putin pentru ca orice fel de mancare cu putina zeama si in care nu poti amesteca ca sa pastrezi straturile intacte se va arde. E inevitabil.
Asa ca de-atunci am urat ideea de varza a la Cluj pentru ca imi amintea de esecul meu culinar. Iar dupa o vreme uitasem ca exista pe lume varza a la Cluj.
duminică, 26 iunie 2011
Graten cu ciuperci si cartofi
Este sezonul cartofilor noi si cred ca niciodata nu mi s-a partu mai gustosi ca acum. Am gasit reteta asta cu cartofi noi in revista "Bucataria de azi" insa am avut o zi grea cu piticul si am uitat sa pun smantana. Am intrat in panica, am crezut ca nu se va "lega" bine la cuptor. A iesit insa delicios! Chiar daca n-am pus in compozitie, am servit felul asta cu smantana. Cred ca se incadreaza bine categoria de aperitiv cald.
vineri, 24 iunie 2011
Dulceata de capsuni cu mere
Este prima data cand fac o astfel de dulceata, anul trecut am ratat capsunile si am inceput cu dulceata de visine. Anul acesta am mai prins sezonul capsunilor. Cum era prima mea dulceata de capsuni am cautat informatii despre cum se face o astfel de dulceata . Intamplator rasfoind retete si reviste culinare am dat peste reclame la gelifianti de dulceata si acolo scria ca de exemplu capsunile nu prea contin pectina, o polizaharida care "leaga" dulceata. Desigur, cu foarte mult zahar si fiarta indelung se va lega insa e recomandabil sa combini capsunile cu alte fructe bogate in pectina. Astfel de fructe sunt chiar merele. Dulceata mea si-a pastrat insa aroma intensa de capsuni.
joi, 23 iunie 2011
Cozonaci cu rahat si stafide
Cozonaci ca aceia facuti de mama n-am mai mancat niciodata, din pacate ea nu mai face demult asa ceva, asa ca a trebuit sa-mi gasesc propria reteta si propriul drum intr-ale cozonacilor. Si cine sa stie mai bine sa faca niste cozonaci deliciosi decat marea Doamna a bucatariei romanesti: Sanda Marin?!. Nu cred ca exista prea multa lumea care sa nu fi auzit de Sanda Marin. Si intr-adevar am facut bine sa ma incred in acesta doamna remarcabila, cozonacii au fost fara cusur.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




