Pentru cei care iubesc gatitul

Pentru cei care iubesc gatitul

duminică, 15 septembrie 2013

Supa de cocos cu taietei

Cocosul asta care e baza supei l-am primit de la tara, de la Nemsa de la o matusa. Acolo ne-am petrecut o saptamana frumoasa de vacanta, prilej pentru David sa se razboiasca cu toate pasarile din curte. Inainte sa plecam, matusa a taiat cocosul, l-a curatat si transat. Iar eu m-am hotarat sa fac o supa delicioasa,. Am uitat sa va spun ca tot de la matusa am primit si taietei de casa. Asa am facut 8 l de supa care ne-au ajuns 3 zile.


luni, 9 septembrie 2013

Iahnie de fasole cu carnati de casa

Astazi va propun o mancare taraneasca, gatita ca-n Ardeal. Ca sa iasa buna de tot va trebuie neaparat carnati de casa afumati. Nu prea aveti cum sa dati gres cu acest fel de mancare :)
Si pentru ca-i mancare ca la tara se cuvine a fi servita in farfurie de tabla sau de lut daca aveti. In orice caz, arata bine si e foarte consistenta.


duminică, 25 august 2013

Musaca de vinete

Reteta asta de musaca am gasit-o intr-o carte de bucate din anii '70, nu cunosc numele autorului, sarmana carte nu mai are coperti demult dar cartea e excelenta. Voiam sa fac demult musaca de vinete; la cat e de buna, acum imi pare rau ca nu am facut mai demult. Si cum e sezonul vinetelor gatite in toate felurile, va propun reteta asta delicioasa. Nu e greu de facut dar dureaza destul de mult prepararea ei.


vineri, 16 august 2013

Prajitura nisipoasa cu piersici (Peach crumble)

Intr-o  zi calda de vara mi-am dorit sa fac o prajitura care sa nu presupuna un foarte mare efort. Asa am dat peste reteta asta a Marthei Stewart. O bunatate! Nu e genul de desert elegant ci unul mai degraba taranesc. Ce e grozav la el, e gustul de fructe caramelizate si aroma intensa de unt.


joi, 15 august 2013

Nectar de piersici

Ma simt mai relaxata iarna decat vara, vara e timpul furnicilor care aduna provizii pentru iarna. Iar eu sunt una dintre ele :D si ma gandesc tot timpul ce-i pot oferi copilului meu iarna: nectaruri si siropuri de fructe, minunate mai ales cand e racit si are nevoie de hidratare intensa. Asa m-am hotarat sa fac si nectar de piersici.