Pentru cei care iubesc gatitul

Pentru cei care iubesc gatitul

joi, 12 decembrie 2013

Briose cu fulgi de ciocolata

Iata o idee de Craciun! Briosele acestea sunt perfecte pentru servit colindatorii, mai ales ca au si aroma de scortisoara :)
Reteta de briose e foarte simpla iar rezultatul e delicios. David nu vrea nici macar sa guste. Cred ca ii displac in primul rand vizual. Nu insist, fiecare cu gusturile lui. Reteta este de pe Joy of Baking pentru care am facut o pasiune. Ma atrage simplitatea retetelor si faptul ca cele mai multe au si demonstratia video.

duminică, 1 decembrie 2013

Paine cu banane si ciocolata

De ce se numeste paine? Pentru ca nu e chec, e paine densa cu unt, cu multa ciocolata, cu multe alune. E un aluat dens, mai degraba umed, nu pufos si aerat si uscat cum e cel de chec

Si mi-a placut la nebunie. E tot de pe Joy of Baking :)


duminică, 17 noiembrie 2013

Tort "Padurea Neagra"

Acesta este un tort deosebit iar reteta am preluat-o de pe Joy of Baking E un tort cu de toate: cacao si ciocolata, fructe din compot si frisca, muuuuulta frisca. Asa cum le place copiilor. Tocmai de aceea, am ales sa fac tortul asta la petrecerea copiilor de ziua lui David. Iata ce a iesit!

sâmbătă, 16 noiembrie 2013

Pui jamaican cu curry

Trebuia sa incerc si o reteta exotica cu curry, pana si lui David ii place aroma. Asa ca am optat pentru reteta asta de la Martha Stewart.  Si pot sa va spun ca a iesit grozav de buna. Desigur nu seamana cu tocanita romaneasca de pui :))) Totusi, n-am luat reteta de buna, adica am adaptat-o putin.


sâmbătă, 2 noiembrie 2013

Chec cu cacao

Demult visam la o reteta de chec pufos si in sfarsit am primit-o de la vecina mea Mia. De fapt, nu Mia e cea care se ocupa de prajituri, ci mama ei. Si dupa cum o stiu pe Lucretia femeie vrednica si harnica, nu se poate ca retetele ei sa nu fie grozave :)

Asa a fost si checul asta, eu zic ca poza e mai mult decat graitoare: